SPAAT Oakland ESPY Awards

OAL Women’s Student Athlete of the Year
Tiffany Sui, Oakland Tech, Women’s Basketball, Badminton

OAL Men’s Student Athlete of the Year
Emmanuel Yorke, Madison Park, Track & Field, Men’s Basketball, Men’s Volleyball

OAL Legends Outstanding Achievement Award
John Beam, Skyline, Laney College

OAL All-Academic Team
Adam Crampton, Oakland Tech, Baseball
Caroline Garrett, Oakland Tech, Track & Field
Eleanor Wikstrom, Skyline, Cross Country
Gabriela Ojeda, CCPA, Soccer
Mark Ho’Ching, McClymonds, Football
Morgan Dunbar, Oakland High, Basketball
Noah Mitchell, Skyline, Track & Field
Siale Liku, Oakland High, Football

OAL Women’s Co-Coaches of the Year
Leroy Hurt, Oakland Tech, Women’s Basketball
Orlando Gray, Oakland High, Women’s Basketball

OAL Men’s Coach of the Year
Michael Peters, McClymonds, Football

OAL Most Valuable Players
Adam Crampton, Oakland Tech, Baseball
Adi Anderson, McClymonds, Football
Alejandro Avalos-Ortiz, Castlemont, Soccer (Co-MVP)
Andrea Zak-Lee, Oakland Tech, Girls Lacrosse
Anthony Calderon, Hayward, Soccer (Co-MVP)
Dylan Olivares, KIPP, Volleyball
Jacob Harris, Oakland Tech, Basketball
Jamie Burgasser, Oakland Tech, Softball
Mae Alexander, Oakland High, Basketball
Melesungu Ofa, Skyline, Volleyball
Talia Benioff-White, Oakland Tech, Soccer (Co-MVP)
Virdiana Escuen, Castlemont, Soccer (Co-MVP)

OAL Girl’s Middle School Player of the Year
Liz Sanchez, Edna Brewer

OAL Boy’s Middle School Player of the Year
Joshua Edgerly, Montera

OAL Girl’s Middle School Coach of the Year
Sarah Ben-Israel, Edna Brewer

OAL Boy’s Middle School Coach of the Year
Colby Knapp-Frick, Frick Academy

Darryl Aikens Memorial Scholarship
Tamia Holmes, McClymonds

United States Tennis Association Award
Amber Hernandez, Oakland High, OAL Tennis Champion

Strap’em Up Big Man Award
Mark Ho’Ching, McClymonds, Football

OAL Women’s Student Athlete of the Year
Jada Delaney, Oakland Tech, Golf

OAL Men’s Student Athlete of the Year
Antonio Faaeteete, Fremont High, Football

OAL Legends Outstanding Achievement Award
Kevin Parker, Skyline
Rickey Henderson, Oakland Tech

OAL All-Academic Team
Albert Mitchell, McClymonds, Football
Donald Liu, Skyline, Track & Field
Kendall Prime, Oakland Tech, Soccer
Neisha Moore, McClymonds, Basketball
Tupou Paua, Skyline, Volleyball
Victor Tolento Ventura, CCPA, Soccer
Yani Singer, Oakland Tech, Tennis

OAL Women’s Coach of the Year
Yesenia Mendez, CCPA, Boys & Girls Volleyball

OAL Men’s Coach of the Year
Sean Kohles, Skyline, Track & Field/Boys Cross Country

OAL Most Valuable Players
Adam Crampton, Oakland Tech, Baseball
Antonio Faeeteete, Fremont, Football
Brooklin Sharpe, Oakland Tech, Basketball
Charles Alberty, McClymonds, Football
Jamie Burgasser, Oakland Tech, Softball
Jayden Kael, Skyline, Soccer
Josue Pererya, Kipp, Volleyball
Juan Lopez, Leadership Public Schools, Soccer
Khriah McCoy, Oakland High, Basketball
Tupou Paua, Skyline, Volleyball

OAL Girl’s Middle School Player of the Year
Kamaya Jackson, Edna Brewer

OAL Boy’s Middle School Player of the Year
Kevion Irvin, Claremont

OAL Girl’s Middle School Coach of the Year
Corin Yamasaki, Edna Brewer

OAL Boy’s Middle School Coach of the Year
David Brown Godffrey, Greenleaf Elementary

Darryl Aikens Memorial Scholarship
Jamiana Akinjo, McClymonds, Volleyball, Tennis

Strap’em Up Sports Big Man Award
Amani Trigg-Wright, McClymonds, Football

OAL Women’s Student Athlete of the Year
Johanna Ross, Oakland Tech, Cross Country

OAL Men’s Student Athlete of the Year
Michael Bell, Castlemont, Football, Basketball, Baseball, Track & Field

OAL Alumni Outstanding Achievement Award
Alonzo Carter, McClymonds, San Jose State

OAL Legends Outstanding Achievement Award
Alonzo Carter, McClymonds

OAL All-Academic Team
Clarissa Wikstrom, Skyline
Daniel Adeyeye, Oakland High
Desean Neaback-Brantley, McClymonds
J’Maya Martinez, McClymonds
Marwat Al-Olefi, Life Academy
Quaylin Wesley, McClymonds
Yani Singer, Oakland Tech
Zachary Hankin, Oakland Tech

OAL Women’s Coach of the Year
Ivy Allen-Chang, Oakland Tech, Women’s Soccer

OAL Men’s Coach of the Year
Michael Peters, McClymonds, Football, Track & Field

OAL Most Valuable Players
Adam Crampton, Oakland Tech, Baseball
Andy Ouen, Oakland High, Volleyball
Casey Levitt, Oakland Tech, Softball
Emmanuel Yorke, Madison Park Academy, Basketball (Co-MVP)
Jihad Stephens, Castlemont, Football
Joseph Martin, Coliseum College Prep, Basketball (Co-MVP)
Lyrik Lazard, Skyline, Volleyball
Mia Gray, Madison Park Academy, Basketball
Morgan Dunbar, Oakland High, Basketball
Souleymane Boum, Oakland Tech, Basketball

OAL Middle School Players of the Year
Rakyha Reid, Claremont
Christian Trapps, Edna Brewer

OAL Middle School Coaches of the Year
Janice Doubley, Claremont, Basketball & Volleyball
David Doubley, Claremont, Basketball & Football

Strap’em Up Sports Big Man Award
Jaran Starks, Castlemont, Football

OAL Women’s Student Athlete of the Year
LayLani Allen, Castlemont, Wrestling, Cheer

OAL Men’s Student Athlete of the Year
Zachary Katzman, Skyline, Cross Country, Track&Field

OAL Legends Outstanding Achievement Award
Bip Roberts, Skyline & Oakland Athletics

OAL All-Academic Team
Aiko Takata, Oakland Tech, Softball
Alaina Medellin, Skyline, Soccer
Alvin Saelee, Oakland High, Volleyball
Jasaan Andrews, Skyline, Football
J’Maya Martinez, McClymonds, Basketball
Jennifer Escodedo, CCPA, Soccer
Josef Culter, Oakland Tech, Tennis
Juan Diaz Montoya, CCPA, Soccer

OAL Women’s Coach of the Year
Rosemary Whisenton, Oakland Tech, Cheer/Softball/Volleyball

OAL Men’s Coach of the Year
Bryan Bassette, Oakland Tech, Baseball

OAL Most Valuable Players
Aiko Takata, Oakland Tech, Softball
Alaina Medellin, Skyline, Soccer
Alejandro Sorto, Oakland High, Soccer
Alvin Saelee, Oakland High, Volleyball
Colston Murphy, Oakland Tech, Baseball (Co-MVP)
Fernando Pena, Kipp King, Baseball (Co-MVP)
Gabrielle Woodland, Oakland Tech, Volleyball
Jerrell Alberty Jr., McClymonds, Football
Lauren Tramiel, Oakland High, Basketball
Souley Boum, Oakland Tech, Basketball

OAL Women’s Student Athlete of the Year
Reva Swiedler, Oakland Tech, Soccer

OAL Men’s Student Athlete of the Year
Tyshone Gaines, Fremont, Football

OAL Legends Oustanding Achievement Award
Josh Johnson, Oakland Tech
Marshawn Lynch, Oakland Tech

OAL All-Academic Team
LaVance Warren, McClymonds, Football
Marina Salazar, Oakland High, Soccer
Nicholas Zak-Lee, Oakland Tech, Soccer
Reva Swiedler, Oakland Tech, Soccer
Sienna Ruiz, Castlemont, Track & Field
Susana Lopez-Alcala, Castlemont, Soccer
Tyshone Gaines, Fremont, Football
Zachary Katzman, Skyline, Track & Field

OAL Coach of the Year
Dwight “Coach Mo” Nathaniel, McClymonds, Basketball

OAL Most Valuable Players
Daisy Powell, McClymonds, Basketball
Jack Parkard-Dawley, Oakland Tech, Baseball
Jordan Phills, Fremont, Basketball
LaVance Warren, McClymonds, Football
Mariale Dunbar, Oakland Tech, Volleyball
Marina Salizar, Castlemont, Co-MVP Soccer
Reva Swiedler, Castlemont, Co-MVP Soccer
Souleymane Boum, Oakland Tech, Basketball

SPAAT Trailblazer Award
Marcus Peters, McClymonds

OAL Women’s Student Athlete of the Year
Monica Lockett, Castlemont High, Volleyball

OAL Men’s Student Athlete of the Year
Akintudne Ahmad, Oakland Technical, Baseball

OAL Alumni Outstanding Achievement Award
Aaron Goodwin, Oakland High

OAL All-Academic Team
Aaliyah Douglas, Oakland Tech
Abraham Fong, Skyline
Ashley Johnson, Oakland Tech
De’zire Hall, Castlemont
Ke’Yanna Bendy, Oakland Tech
LaVance Warren, McClymonds
Matthew Elderkin, Oakland Tech
Tyshone Gaines, Fremont

OAL Coach of the Year
Michael Peters, McClymonds, Football

OAL Most Valuable Players
Akio Takata, Oakland Tech, Softball
Audrey Fahaki, Skyline High, Volleyball
Da’Janay Powell, McClymonds, Basketball
Deion Ellis, McClymonds, Basketball
Marina Salazar, Oakland High, Soccer (Co MVPs)
Monica Lockett, Castlemont, Soccer (Co MVPs)
Ryan Wi, Skyline High, Baseball
Tyshone Gaines, Fremont High, Football